منوی دسته بندی

نیتروژن مایع ( ازت مایع )

صنایع گازی پرستلی در زمینه تولید و توزیع دو محصول استراتژیک اکسیژن و نیتروژن بصورت اکسیژن مایع و نیتروژن مایع به پشتوانه تجربه کهنی که در خصوص تولید این محصولات با خلوص حداقل 99/7 درصد برای اکسیژن مایع گرید 5 و گرید 5/5 برای نیتروژن مایع دارد ، در حجم انبوه دارای توانایی تولید بوده ، تا پاسخگوی سفارش اکسیژن و نیتروژن از سوی مشتریان وفادار سازمانی باشد 

نیتروژن در دمای پایین تری نسبت به اکسیژن می جوشد ، بنابراین اکسیژن روی موادی که با نیتروژن مایع خنک می شوند متراکم می شود. اگر این مواد قابل اشتعال باشند ، آتش سوزی یا انفجار رخ میدهد. 

سایر خطرات نیتروژن یا ازت مایع و هوای مایع به دلیل دمای پایین آنها می باشد . در زیر به برخی از خطرات مواجهه با نیتروژن اشاره میکنیم :

1- خفگی :

وقتی نیتروژن مایع می جوشد ، نیتروژن گازی تولید می کند که باعث جابجایی  اکسیژن هوا میشود . این امر منجر کاهش اکسیژن هوا و در فضای بسته منجر به خفگی می شود .

O2> 19 · 5٪

عملکرد طبیعی

14٪

کاهش عملکرد جسمی و فکری بدون اطلاع فرد

O2 ≤ 14٪

غش ، بی هوشی ، مرگ که بستگی به سطح و مدت زمان کمبود اکسیژن دارد

2 – سوختگی ناشی از سرما :

بخار و گاز سردی که هنگام جوشاندن نیتروژن مایع تولید می شود ، در اثر تماس با پوست محافظت نشده ، می تواند باعث سوختگی سرد یا سرمازدگی شود. قرار گرفتن در معرض آن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در تنفس شده و حمله آسم را در افراد مستعد بوجود آورد.

3 – آتش سوزی در جو غنی شده با اکسیژن :

نیتروژن مایع می تواند اکسیژن جو را متراکم کند. اکسیژن مایع با افزایش قابلیت اشتعال بسیاری از مواد (به عنوان مثال حلال ها ، هیدروکربن ها) شرایط بالقوه قابل اشتعال یا انفجاری را ایجاد می کند.

4 – افزایش فشار / تشکیل بلور یخ :

به دلیل نسبت انبساط زیاد (مایع به گاز) ، اگر نیتروژن مایع در یک سیستم بسته تبخیر شود ، فشار ایجاد شده باعث انفجار شود . در صورت عدم وجود دریچه تخلیه ، بلورهای یخی می توانند روی دریچه ظروف ذخیره سازی ایجاد شوند ، زیرا آب به راحتی توسط نیتروژن مایع متراکم شده و یخ تشکیل می دهد. این امر منجر به ایجاد فشار در مخزن ذخیره می شود.

nitrogen liquid

شرایط نگهداری نیتروژن مایع :

در Dewars و ظروف ذخیره سازی :

ظروف ذخیره سازی به عنوان مخازن تحت فشار طبقه بندی می شوند و بایستی ظرفیت آنها 50 لیتر پوند داخلی باشد و برای ذخیره سازی حجمی نیتروژن استفاده می شود. 

Dewars ظروف قابل حمل و دو جداره هستند که دارای گردن باز ، تهویه آزاد و تحت فشار نیستند. 

عملیات حمل و نقل و پر کردن :

*** هنگام کار با حجم کم نیتروژن مایع برای استفاده در آزمایشگاه ، باید از ظروفی مطابق با استاندارد AS 1894 استفاده شود ، به عنوان مثال برای یخ زدن سریع نمونه ها. فلاسک های حرارتی خانگی برای این منظور مناسب نیستند ، زیرا به صورت تخلیه آزاد طراحی نشده اند و می توانند منجر به تجمع فشار و انفجار بعدی شوند.

*** فقط پرسنل آموزش دیده مناسب باید وظایف پر کردن و انتقال نیتروژن مایع را  برعهده گیرند . برای به حداقل رساندن احتمال پاشش و همچنین قرار گرفتن در معرض مایعات / گازهای فرار تمهیداتی در نظر گرفته شود ، به عنوان مثال استفاده از پمپ های نیتروژن مایع و اطمینان از وجود تهویه مناسب.

*** برای اطمینان از ایمن بودن خنک کننده  ، باید از چرخ دستی های مناسب استفاده شود.

*** علاوه بر کنترل های مهندسی و اداری که در بالا ذکر شد ، تجهیزات محافظ شخصی (PPE) نیز باید مورد استفاده قرار گیرند ، بر این اصل که باید از تماس نیتروژن مایع با پوست و چشم جلوگیری کند. این تجهیزات شامل : 

دستکش عایق حرارتی .

عینک ایمنی / محافظ تمام صورت.

کاور آزمایشگاهی آستین بلند.

پیش بند / شلوار بلند.

کفش کاملاً محصور.

نیتروژن مایع باید همیشه قبل از اینکه در کارخانه تخلیه شود مورد آزمایش قرار گیرند . تأمین کنندگان نیتروژن مایع اغلب می گویند نیازی به آزمایش نیست ، زیرا آنها از اتصالات مختلفی در کامیون های ازت مایع و هوای مایع (یا اکسیژن) استفاده می کنند و این سردرگمی را از بین برده اند. با این حال ، در چندین مورد غیرممکن اتفاق افتاده است و هوای مایع (یا اکسیژن) به جای نیتروژن مایع تأمین شده است. و گاها این اشتباهات با آزمایش کشف شده اند، اما دو مورد را شناسایی کرده ایم که هوای مایع یا اکسیژن به کارخانه خورانده می شود. خوشبختانه در یک حالت زنگ هشدار با اکسیژن بالا و در حالت دیگر زنگ هشدار با دمای بالا کار می کند. اولین حادثه در کارخانه ای رخ داد که خدمه همیشه محموله های منظم نیتروژن را آزمایش می کردند اما تحویل اضافه بار را آزمایش نمی کردند.
اگر زنگ هشدار ناشی از غلظت اکسیژن بالا و یا دمای بالا اشتباهی را تشخیص دهد ، آیا نیازی به آزمایش قبل از تائید است؟ مسلما آلارم ها آخرین لایه محافظتی ما هستند. در صورت عدم موفقیت ، احتمال آتش سوزی یا انفجار وجود دارد و بنابراین ما هرگز نباید عمداً به آنها اعتماد کنیم. اقدامات پیشگیرانه ما باید تا حد امکان از رویداد فاصله داشته باشد .
نیتروژن در دمای پایین تری نسبت به اکسیژن می جوشد ، بنابراین اکسیژن روی موادی که با نیتروژن مایع خنک می شوند متراکم می شود. اگر این مواد قابل اشتعال باشند ، آتش سوزی یا انفجار می تواند رخ دهد. در یک کارخانه تولیدی ، مقداری گوشت مصرفی را که می بایستی آسیاب می شد با نیتروژن مایع خنک کردند . وقتی دستگاه آسیاب راه اندازی شد ، انفجار صورت گرفت و دو نفر کشته شدند .

دیدگاهتان را بنویسید